شرکت بازیابی اطلاعات نگین شرق

برای دیدن همه قسمت های سایت لطفا بامرورگرهای l FireFox or Google chrome سایت را باز کنید

ساختار FAT32,NTFS

بدست • ۱ دی ۱۳۸۸ • دسته: اطلاعات مفید


NTFS ساختار
و FAT32
مقدمه :
جهان کامپیوتر در حال تغییر و تحول است و تمامی کارهای دنیا به نوعی به کامپیوتر وابسته است .
یک سیستم عامل برنامه ایست که به عنوان یک واسطه بین کاربر کامپیوتر و سخت افزار کامپیوتر ارتباط برقرار می کند .
تصور کنید شما می خواهید کامپیوترتان را ترک کنید ولی کامپیوتر قادر به ذخیره اطلاعات شما نیست و تمامی اطلاعات پس از restart شدن کامپیوتر و قطع پاور از بین برود !
اطلاعات روی Device های ذخیره سازی ثانوی ذخیره می شوند . مانند هارددیسک ، فلاپی دیسک و نوار های مغناطیسی و ….
فایل سیستمی روی این نوع device ها قرار می گیرد . در یک سیستم عامل ، فایل سیستمی مسئولیت مدیریت اطلاعات ذخیره شده در device های ذخیره سازی را به عهده دارند .
فایل سیستمی یک متد سازمان دهی اطلاعات در هارددیسک می باشد .
و شامل ۲ بخش زیر است :
مجموعه فایل ها و یک دایرکتوری ساختار که تمامی اطلاعات مربوط به فایل ها را سازمان دهی می کند . بعضی از فایل های سیستمی یک بخش سوم دارند که برای جدا کردن دایرکتوری های فیزیکی و منطقی بکار می روند .
۲ فایل سیستمی رایج که امروزه استفاده می شود FAT32 و NTFS می باشد . هر دو این فایل های سیستمی دارای مزایا و معایب هستند . این گزارش راجع به دو نوع فایل سیستمی و نحوه عملکردشان بحث می کند .
برای درک بهتر از فایل سیستمی لازم است که یک ایده اولیه از هارددیسک داشته باشید .
هارددیسک از یک سری دیسک های مدور تخت که پلاتر نامیده می شود و دو طرف آن با یک ماده مغناطیسی پوشانده است و این ماده مغناطیسی به خاطر نوع ذخیره سازی که به صورت مغناطیسی اطلاعات ذخیره می شود .
این پلاتر ها از مرکز روی یک محور نصب شده اند . این پلاتر ها با سرعت بسیار بالایی توسط یک اسپیندل موتور به اسپیندل متصل می شود .
Device های مغناطیسی مخصوص Read / Write که هد نامیده می شود روی پلاتر نصب شده و برای ضبط اطلاعات روی هارد دیسک و یا خواندن اطلاعات از آن بکار برده می شود .
تعدادی لغزنده روی بازوها نصب می شوند و تمامی قطعات بصورت یکپارچه اسمبل شده اند .
یک برد منطقی فعالیت دیگر اجزا و ارتباطات را کنترل می کند .
ساختار هارددیسک در شکل ۱ نمایش داده شده است .
در هر سطح از هر پلاتر می توان تا ده بیلیون بیت داده ذخیره کرد . هر پلاتر ۲ هد دارد ، یکی روی پلاتر و دیگری زیر آن ؛ بنابراین یک هارددیسک با ۳ پلاتر ، ۶ سطح داشته و در کل ۶ هد دارد .
هر پلاتر حاوی اطلاعات ذخیره شده در دوایر متحدالمرکز که تراک نامیده می شود ، ذخیره می شود . هر تراک نیز به قطعات کوچکتر که سکتور نامیده می شود تقسیم بندی می شود و هر سکتور حاوی ۵۱۲ بایت اطلاعات است . معمولاً سکتورها (یا بلوک ها) با هم گروه می شوند تا یک واحد بزرگتر ذخیره سازی ساخته که کلاستور نامیده می شود . هر فایل سیستمی از اندازه های مختلف کلاستور بسته به سایز پارتیشن استفاده می کند .
فایل :
مفهوم فایل :
اطلاعات در وسایل ذخیره سازی متفاوتی مانند نوارهای مغناطیسی و دیسک های نوری ذخیره می شوند . سیستم عامل یک نمایش منطقی یکسان از اطلاعات فراهم می کند . سیستم عامل از یک سری ویژگی های دستگاه ذخیره سازی برای تعریف یک واحد منطقی (فایل ) استفاده می کند .
فایل ها بوسیله سیستم عامل روی Device های فیزیکی آدرس دهی می شوند .
سیستم عامل صفات را به فایل بر اساس نحوه نگهداری و مدیریت آن الصاق می کند .
صفات فایل (File Attribute)
موارد ذیل از مهمترین این صفات می باشند :
· نام (Name) : برای اینکه فایل ها قابل تشخیص باشند ، به آنها نام های قابل فهم برای انسان داده می شود ( یک رشته الفبایی ) . بعضی از سیستم ها مانند یونیکس از نام های حساس استفاده می کنند .
· شناسه ( Identifier) : این مقدار به شما این امکان را می دهد که فایل ذخیره شده حاوی مقادیر عددی قابل مشاهده نیست باشد . این مقدار را سیستم عامل به آن تخصیص می دهد .
· نوع ( Type) این اطلاعات برای سیستم هایی که انواع مختلف فایل را ساپورت می کند لازم است این نوع به گستردگی فایل بستگی دارد .
· جایگاه (Location) : نشان دهنده محل قرارگیری فایل در Device است .
· اندازه ( Size) این اطلاعات برای نگهداری تراک اندازه فعلی فایل می باشد .
· پشتیبانی ، محافظت ( Protection) : این صفت توسط مالک تخصیص داده می شود .
· زمان و تاریخ ( Time and Date) : این اطلاعات حاوی تاریخ ایجاد ، اصلاح و آخرین بار استفاده از فایل می باشد .
File Operation :
6 گونه عملیات مختلف می توان روی فایل انجام داد . سیستم عامل می تواند عملیات Create ( ایجاد ) ، Write (نوشتن) ، Read ( خواندن ) ، Reposition (تغییر مکان) ، Delete ( حذف ) ، و Truncate ( ناقص کردن ) کرد . این عملیات در زیر توضیح داده می شود :
· Creating a file : فایل در دو Step ایجاد می شود . ابتدا فضای آزاد در فایل سیستمی یافت می شود و سپس یک ثبت برای فایل جدید در دایرکتوری مربوط ایجاد می شود .
· Writing to file : سیستم عامل زمانی که فایل تخصیص داده می شود ، اطلاعات جدید به فایل اضافه می شود . اشاره گر Write به مکان بعدی برای نوشتن فایل ها می رود . اشاره گر Write زمانی که محل Write مشخص می شود Update شده و به همین دلیل اطلاعات Overwrite نمی شود .
· Reading from file ابتدا نام فایل خوانده می شود و جائیکه قرار است اطلاعات از آنجا خوانده شود مشخص می شود . یکبار دیگر از دایرکتوری به دنبال ثبت های داخل دایرکتوری رفته و لازم است که اشاره گر Read را در مکانی که قرار است فایل از آن خوانده شود نگه داشت .
· تغییر مکان در فایل : زمانی که در یک فایل تغییر مکان می دهیم تا زمانی که به فایل مناسب دست پیدا کنید به جستجوی خود ادامه می دهد . اشاره گر از محل فعلی به جایی که قرار است این عملیات انجام شود برده می شود . هیچ ورودی و یا خروجی برای این نوع فعالیت لازم نیست .
· حذف فایل : دایرکتوری ابتدا نام فایلی که قرا ر است حذف شود را جستجو می کند سپس ثبت در داخل دایرکتوری پاک می شود .
· Truncate کردن فایل : این فانکشن زمانی استفاده می شود که طول یک فایل لازم است تغییر کند و دیگر صفات لازم است همانطور باقی بماند . این فانکشن بسیار مهم است چرا که بدون آن ، سیستم عامل باید یک فایل را در هر بار که Modify می شود و یا اینکه حذف می شود ، ورژن قدیمی آن باقی بماند .
FAT32 :
FAT ( جدول تخصیص فایل ) از اواخر سال ۱۹۷۰ تا اوایل ۱۹۸۰ ایجاد شد و توسط سیستم عامل MS-DOS ساپورت می شد .
در آن هنگام عموماً به عنوان یک فایل سیستمی منفرد که مناسب Device های فلاپی دیسک با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ k می باشد .
بعد از مدتی برای پشتیبانی از مدیای با ظرفیت بیشتر ارتقا پیدا کرد .
در حال حاضر ، ۳ نوع فایل سیستمی FAT وجود دارد : FAT32 ، FAT16 ، FAT 12 .
اصلی ترین تفاوت بین این نوع فایل های سیستمی و دلیل این نوع نام گذاری به خاطر اندازه ، بیت ها و ساختار واقعی FAT در دیسک ها می باشد .
منشا FAT 32 :
طی سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ زمانی که FAT معرفی شد ، MS-DOS یک سیستم عامل ۱۶ بیتی بود که بصورت ۱۶ بیتی ادرس دهی می کرد و یک دیسک به ۶۵۵۳۶ سکتور تقسیم می شد . ماکزیمم اندازه هارد با این سیستم عامل ۳۲MB بود و هر سکتور ۵۱۲KB .
این محدودیت زمانی که هارد با ظرفیت بالاتر ساخته شد چالش انگیز بود .
بنابراین ، نیاز به یک توسعه و گستردگی احساس می شد .
FAT12 و FAT16 برای حل کردن مشکل بالا تولید و عرضه شدند . این سیستم از کلاستور ها ( گروهی از سکتور ها ) به جای سکتور ها ، هنگام آدرس دهی استفاده کرد .
امروزه به جای آدرس دهی به صورت سکتور به سکتور ، آدرس دهی کلاستوری استفاده می شود . با این ارتقا می توان ۶۵۵۳۵ کلاستور را Handle کرد .
FAT 16 توسط سیستم عامل ویندوز ۹۵ استفاده  شد و تا ۲GB می توان هارد را ارتقا داد .
ولی امروزه درایوهای با اندازه بزرگتر در بازار بوده پس لازم است بهبودهای بیشتری در FAT16 داشته باشیم . ورژن ویرایش دوم ویندوز ۹۵ منجر به ایجاد FAT32 می شود .
همچنین FAT32 مانند FAT16 کلاستور ها را تخصیص می دهد ولی از ۳۲ بیت برای آدرس دهی استفاده می کند . این آدرس دهی تا ۲ ترابایت اندازه پارتیشن را ساپورت می کند .
ساختار دیسک :
پایه فایل سیستم FAT32 به عنوان FAT مشخص می شود که یک جدول بوده و در بالای پارتیشن قرار می گیرد .
بخشی از دیسک که در اغاز و ابتدای هر پارتیشن قرا گرفته است حاوی جدول می باشد . این جدول برای هر بلوک یک ثبت منحصر بفرد دارد و توس عددهای کلاستور فهرست بندی می شوند . FAT به عنوان یک لیست استفاده می شود . این دایرکتوری حاوی بلوک اول فایل می باشد .
این جدول توسط عدد بلوک ها فهرست دهی می شود و حاوی بلوک بعدی فایل می باشند . این زنجیره تا آخرین بلوک ادامه پیدا می کند که درآن مقدار انتهایی فایل (end – of – file) قرار می گیرد .
همانطور که در شکل بالا نمایش داده شده است ، اولین بلوک ۲۱۷ بوده و در بار دوم از بلوک ۶۱۸ و سپس بلوک ۳۳۹ که انتهای فایل می باشد .
نام گذاری قراردادی FAT :
FAT از یک قاعده قدیمی ۸٫۳ برای نام گذاری نام فایل ها استفاده می کند . نام فایل یا نام دایرکتوری تا ۸ کاراکتر می تواند باشد سپس از یک جداکننده (.) و بعد ۳ کاراکتر اضافی .
این نام باید با یک حرف یا عدد شروع شده و حاوی هر کاراکتری غیر از = | , : [ ] \ / “
اگر  هر یک از کاراکترها ی بالا استفاده شوند پیغام خطا می دهد در نام فایل نباید  از Space ( فاصله) استفاده کرد .
از نام های زیر خودداری کنید :
CON , AUX,COM1 , COM 2 , COM 3 , COM 4 , LPT1 , LPT 2 , LPT 3 , PRN , NUL
هر دو FAT 16 و FAT32 قابلیت VFAT را دارند . VFAT یک اصطلاح تکنیکال برای نام فایل طولانیست . VFAT این امکان را به شما می دهد که تا ۲۵۵ کاراکتر برای نام فایل استفاده کنید .
مزیت های FAT 32 :
FAT 32 نسبت به سایر فایل های سیستمی قدیم مزایای زیر را دارد :
· تا ۲ ترابایت حجم پارتیشن را ساپورت می کند .
· از فضا به صورت موثرتری استفاده می کند ( FAT 32 از کلاستورهای با اندازه کوچکتر به عنوان مثال کلاستور های ۴ KB استفاده می کند و این باعث می شود که ۱۰ تا ۱۵ درصد کارایی بیشتر داشته باشیم .)
· این فایل سیستمی خیلی قوی تر و هم چنین خیلی منعطف تر است . دایرکتوری اصلی در پارتیشن های FAT32 یک زنجیره معمولی است . به همین دلیل بطور قرار دادی در هر مکانی از درایو قرار می گیرند . علاوه بر آن ، معکوس نمودن FAT می تواند Disable باشد و امکان آن وجود دارد که یک کپی از FAT به جای نوع اصلی آن استفاده کرده ؛ این ویژگی ها به شما این امکان را می دهد که پارتیشن های FAT32 مجدداً اندازه گیری شوند .
معایب FAT32 :
با وجود محبوبیت این نوع فایل سیستمی ، FAT 32 یک فایل سیستمی کامل نیست و ۳ مشکل زیر را دارد :
· Fragmentation ( تکه تکه سازی)
· کارایی ذخیره سازی در پارتیشن های بزرگتر ، کارایی آن کاهش می یابد .
· FAT 32 یک فایل سیستمی است که هنگامی که پارتیشن crash می کند . یا اینکه سخت افزار خراب شده و یا اینکه یک اختلال کوچک الکتریکی پیش بیاید ، خراب می شود .
فایل سیستمی NTFS :
فایل سیستمی NTFS در اوایل سال ۱۹۹۰ ایجاد شد . مایکروسافت می خواست یک سیستم عامل با کیفیت بالا ، عملکرد بالا و امن را تولید کند . همه سیستم عاملهای ویندوز XP یا ویندوز ۲۰۰۰ احتیاج به مشخصاتی داشت که بتوان سیستم عامل یونیکس را اجرا کرد . یکی از بزرگترین ضعف های MS-DOS و ویندوز ۳٫x این بود که به فایل سیستمی FAT متکی بودند .
FAT یک مقدار کمی از مشخصات مورد نیاز برای مدیریت و ذخیره سازی اطلاعات در محیط شبکه و یکپارچه را دارد .
برای جلوگیری از خرابی ویندوز NT ، مایکروسافت بایستی یک فایل سیستمی جدید که بر پایه FAT نباشد ، ایجاد می کرد . نتیجه تولید یک فایل سیستمی جدید با نام NTFS ( New Technology File System ) شد .
NTFS به این دلیل Newنامیده شد ، از این نقطه نظر که وابستگی به فایل سیستمی قدیمی نداشت .
NTFS به این منظور طراحی شد که با بعضی اهداف مطابقت کند . مهمترین این اهداف عبارتند از :
· قابلیت اطمینان : NTFS مشخصات خاصی را برای کارهای مهم انجام می دهد . برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات این ویژگی ( Reliability) را دارد .
· امنیت و کنترل دسترسی ها ( Security and Access control) : یکی از مهمترین مزیت هایی که کاربران هنگام انتخاب فایل سیستمی NTFS بدست می آورند کنترل بزرگتر و بیشتر بر روی این مورد است که هر کس چه کاری را انجام می دهد و بر روی چه اطلاعات و داده هایی کار می کند .
· کارایی ذخیره سازی ( Storage Efficiency) : زمانی که NTFS ایجاد و معرفی شد بیشتر PC ها از FAT16 استفاده می کردند . که نتیجه آن فقدان فضای کافی در روی دیسک بود . NTFS از این مشکل بوسیله روشهای مختلف تخصیص فضا به فایل ها جلوگیری می کند .
· Breaking Size Barriers : بر خلاف FAT که ماکزیمم اندازه پارتیشن تا ۴GB است ؛ NTFS امکان اندازه پارتیشن های تا ۱۶ اگزابایت را می دهد.
· نام فایل طولانی : NTFS امکان نام گذاری با ۲۵۵ کاراکتر به جای حالت ۸٫۳ را دارد .
ساختار یک دیسک با فرمت NTFS :
فرمت کردن یک هارد با فرمت NTFS منجر به ایجاد فایل های مختلف سیستمی و MFT ( Master File Table) شده و حاوی اطلاعاتی راجع به همه فایل ها و فلدرهای موجود در آن هارد می باشد .
اولین اطلاعات که در یک پارتیشن NTFS وجود دارد Partition Boot Sector است این اطلاعات از سکتور ۰ شروع شده و تا سکتور ۱۶ طول می کشد .
اولین فایل دریک پارتیشن با فرمت NTFS ، MFT است .
شکل زیر Lay Out یک پارتیشن با فرمت NTFS زمانی که فرمت کردن هارد تمام می شود را نشان می دهد .
Partition Boot Sector :
اولین جزء از اطلاعات که در پارتیشن قرار می گیرد سکتور بوت است . این سکتور حاوی اطلاعاتی است که فایل سیستمی برای دستیابی به پارتیشن را شامل می شود . طول این سکتور می تواند تا ۸K باشد . این سکتور شامل ۲ ساختار اصلی است :
· پارامتر BIOS شامل اطلاعاتی راجع به پارتیشن ، نام پارتیشن ، اندازه و محل متافایل هاست .
· کد بوت کردن ؛ یک بلوک کوچک بوده که سیستم را جهت چگونگی Load کردن سیستم عامل راهنمایی می کند .
Master File Table :
فایل سیستمی NTFS حاوی یک فایل با نام MFT می باشد . برای هر فایل در پارتیشن NTFS حداقل یک ثبت در MFT وجود دارد . تمامی اطلاعات راجع به فایل ، مانند اندازه فایل ، زمان و تاریخ انتشار آن ، مجوز ها و محتویات فایل ها در MFT و در یک فضای خارج از MFT که توسط خود MFT توصیف می شوند ، ثبت می شوند .
به محض اینکه فایلی ایجاد می شود تعدادی ثبت به MFT اضافه می شود و اندازه MFT افزایش پیدا می کند . زمانی که فایل ها از پارتیشن با فرمت NTFS حذف شوند ، ثبت های مربوط به آن در MFT به عنوان فضای آزاد علامت دار می شود. هر چند فضای دیسک که به این فایل تخصیص داده شده است مجدداً قابل تخصیص نمی باشد . و سایز MFT کاهش پیدا نمی کند .
Attribute هایی که فضای زیادی لازم ندارند در MFT ذخیره می شود به انها ” صفات مستقر ” گفته می شود . زمانی که اطلاعات فایل خیلی طولانی باشد تا در MFT قرار بگیرند ، بعضی از آن صفات غیر مستقر می شوند .
این نوع صفات در یک یا تعداد بیشتری کلاستور تخصیص داده می شوند .
جدول زیر همه صفات که امروزه توسط فایل سیستمی NTFS تعریف می شود ؛ لیست شده اند . این لیست قابل زیاد شدن است به این معنی که ممکن است دیگر صفات فایل ها در اینده تعریف شوند .
Metadata :
NTFS هم اطلاعات کاربران را ذخیره می کند و هم اطلاعات مدیریت داخلی .
نکته مهم اطلاعاتی است که Metadata نامیده می شود .
فایلهای Metadata زمانی تشکیل می شود که پارتیشن فرمت می شود .ودر قسمت ابتدایی پارتیشن قرار می گیرد . MFT در حقیقت یکی از این نوع Metadata می باشد ولی حاوی اطلاعاتی راجع به دیگر فایل های Metadata است . در حقیقت اولین ۱۶ رکورد MFT برای این نوع فایل ها در نظر گرفته شده است . جدول زیر حاوی اطلاعات مهم راجع به فایل های Metadata مانند نام انگلیسی ، نام فایل ، تعداد رکوردهای MFT و یک خلاصه ای از اینکه ماهیت این فایل ها چیست ارائه می دهد .
مشخصات NTFS :
جریان های چندگانه Data در NTFS :
NTFS از جریانهای چندگانه data پشتیبانی می کند . نام هر جریان نشان دهنده Data Attribute جدید است .
هر جریان Data حاوی صفات منحصر بفردی است هر جریان حاوی Opportunistic Lock ، File Lock و اندازه جداگانه ای می باشد .
فایل های فشرده در NTFS :
یکی از جذابیت های NTFS امکان فشرده سازی فایل NTFS می باشد . از طریق فشرده سازی حجم کمتری از فضای هارد نسبت به وضعیت نرمال اشغال می شود . خیلی از سیستم عامل ها فقط امکان فشرده سازی در داخل دیسک رامی دهد ولی NTFS امکان فشرده سازی هنگام Write کردن اطلاعات و نیز عکس آن هنگام خواندن فایل فراهم می شود .
سطح کارائی هنگام کار با فایل های فشرده به نسبت کمتر از وضعیت نرمال است . چرا که زمانی از پردازش CPU برای فشرده سازی و عکس آن تلف می شود .
امنیت و کدینگ در NTFS :
هر منبع در NTFS ( مانند Disk ، فلدر ، فایل ) به عنوان شیء (Object) در نظر گرفته می شود . هر کاربری که بخواهد به این اشیاء دسترسی داشته باشد بایستی حق آن را داشته باشد .
این ویژگی به هیج وجه حتی زمانی که از طریق یک سیستم عامل دیگر بخواهید آن فایل زا ببینید لغو نمی شود . یکی از روش های تضمین امنیت اطلاعات Encryption یا رمزسازی است .
EFS ( Encrypting File System) امکان ذخیره سازی فایل ها بصورت رمزی در پارتیشن های NTFS فراهم می کند و توسط دیگر تاسیسات NT قابل خواندن نیستند.
از ترکیب پسوردهای استاندارد و پسوردهای امن در سیستم از اطمینان فایل های انتخاب شده مطمئن شوید . اگر یک فرد مزاحم بخواهد به این فایل ها دسترسی داشته باشد ، آنها را بخواند ، بازکند ، کپی یا تغییر مکان دهد و یا اینکه نام های آنها را تغییر دهد ، یک پیغام مبنی بر اینکه ”Access denied “ می دهد .
Hard Link :
Hard links زمانی اتفاق می افتد که یک فایل ۲ نام داشته باشد به عنوان مثال adi.txt یا adi1.txt اگر کاربر فایل اول را حذف کند فایل دوم باقی می ماند . و اگر فایل دوم را حذف کند ، فایل اول باقی می ماند . با اینکه هر دو مشابه همند اما از هم مستقل اند .
FAT32 در مقایسه NTFS :
از مقایسه FAT32 با NTFS به این نتیجه می رسیم که هر کدام دارای معایب و مزایای خاص خود می باشند .
جدول زیر نقاط مثبت و منفی هر فایل سیستمی FAT32 و NTFS را نمایش می دهد .
نتیجه گیری :
سیستم عامل های مختلف از فایل سیستمی متفاوتی استفاده می کنند . ۲ سیستم متداول FAT32 و NTFS می باشد .
اگر یکی از سیستم عامل هایتان ویندوز NT یا ۲۰۰۰ باشد بهتر است NTFS را انتخاب کنید چرا که با انتخاب دیگر فایل های سیستمی از سهولت کار و انعطاف پذیری سیستم عامل می کاهد
این روزها انتخاب نوع فایل سیستمی کار چندان مشکلی نیست . NTFS در مقایسه با FAT مزایایی مانند امنیت فایل ، رمز سازی ، فشرده سازی ، ساپورت دیسک های با ظرفیت بالا و Hard Link می باشد .
اگر می خواهید یک سیستم Multi – Boot داشته باشید بهتر است از FAT32 استفاده کنید تا بتوانید فایل ها را از پارتیشن های مختلف ببینید و پارتیشن های با فرمت FAT32 را با هم Share کنید . اما در کل ، سیستم NTFS مزایای بیشتری نسبت به FAT32 دارد . سیستم عامل های قدیمی از FAT32 استفاده می کردند ولی با سیستم عامل هایی که در راهند NTFS بیشتر رایج می شود.

مطالب فوق از سایت    http://www.ihh-co.com/training/fatntfs1.aspx?lang=Fa  گرفته شده است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.