شرکت بازیابی اطلاعات نگین شرق

برای دیدن همه قسمت های سایت لطفا بامرورگرهای l FireFox or Google chrome سایت را باز کنید

خطاهای قابل پیش بینی هارد

بدست • ۱۴ مهر ۱۳۸۸ • دسته: اطلاعات مفید

ایا می دانید خرابی هارد هارا  میتوان به دودسته تقسیم کرد؟

PREDICT FAILURE AND NONE PREDICT FAILURE

1.NONE PREDICT FAILURE

مشکلات غیرقابل پیش بینی به مشکلاتی  می گویند که بصورت ناگهانی اتفاق  می افتد وغیرمنتظره است مانند خرابی ناشی ازنوسانات برق وضربه فیزیکی …

در این گونه مواردکاربرنمیتواندبموفع از اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه کند وبایستی برای بازیابی اطلاعات به ما مراجعه کند.

۲٫ PREDICT FAILURE

مشکلات قابل پیش بینی به مشکلاتی گفته می شود که به مرورزمان اتفاق می افتد.

وشاید بتوان قبل ازوقوع ازاطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم به عنوان مثال وقتی که سطح مغناطیس هارد پلاترضعیف میشود ویا خرابی استپ موتور و…

برای این طیف ازمشکلات توسط شرکتهای سازنده هارد ازدیربازویژگی ای بنام اسمارت (smart) درهارد گذاشته اند. که به ما کمک می کند قبل ازخرابی کامل هارد نسبت به آن اگاهی پیدا کنیم.

اسمارت درهاردها تکنولوژی است که یک سری تست ها ووقایع لحظه به لحظه هارد را درخود نگه می دارد که ما به راحتی می توانیم با بررسی این اطلاعات شناخت بیشتری نسبت به وضعیت هارد داشته باشیم . برای راحتی کارازقبل برنامه های زیادی برای چنین کارخطیری نوشته شده اند که به راحتی می توان انها را از اینترنت دانلود کرد.

به عنوان مثال می توان به برنامه های hdsentinel_pro و smart Active و…اشاره نمودکه در زیرلینک دانلود یکی را گذاشته ایم.

http://www.hdsentinel.com/dl.php

ازجمله پارامترهایی که اسمارت به ما می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱ .Temperature HDD

با این پارامتردمای هارد را متوجه می شویم  .توصیه می شود دمای هارد بالای۵۰ درجه ساتیگراد نباشد که این می تواند خود باعث کند شدن سرعت هارد وتولیدبدسکتوروخرابی درپلاتروانحراف هدشود بهتراست با نصب هارد درمکان مناسب کیس و تهیه هوا ی مناسب مواظب دمای هارد خود باشید.

Power ontime count . 2

تعداد ساعاتی که هارد کار کرده را مشخص می کند.

:Step retry count.3

تعداد دفعاتی که هارد سعی میکند تا استپ موتوررا به حرکت درآورد و زیاد بودن    آن ناشی از خرابی پاور و یا استپ موتور می باشد.

Relocation sector count.4

تعداد بدسکتورها را نشان می دهد معمولاهاردها دارای دونوع بدسکتورمی باشد:

۱٫بدسکتورهای اولیه که توسط کارخانه سازنده هارد تشخیص داده می شود واز  لیست هارد حذف می شود و درPlist  و یا  Premenet list  قرارمی گیرند که توسط کاربران قابل دسترسی نیست  .

۲٫بدسکتورهای ثانوی یا (G list(growth list

بدسکتورهایی که به مرورزمان  ایجاد می گردند دراین لیست قرارمی گیرند. هارد دارای خاصیتی به نام تشخیص اتومات بدسکتورمی باشد. درموقع نوشتن وخواندن هرسکتوراگرهارد دچارمشکل  شود این سکتوربه  Glistاضافه می شود لذا با گذشت زمان حجم این لیست افزایش می یابد البته سکتورهای اضافه شده به این لیست ممکن است واقعا بد نباشد.

ما درشرکت خود با بهره گیری ازآخرین دستاوردها وتجهیزات ریکاوری میتوانیم    به این لیست ها دسترسی داشته باشیم ومحتویات آنها را جابجا کنیم وبعد  Glistرا خالی کنیم بعضی ازخرابیهای هارد می تواند ناشی ازپرشدن Glist باشد.

ودیگرپارامترها که هرکدام معنا وتفسیرخاص خود را دارد و درمجموع با بررسی کلی این پارامترها می توان وضعیت آینده هارد را بهتر پیش بینی نمود.

اطلاعات smart درمکانی ازهارد به نام (SA Service Area) ذخیره می شود   کلیه هاردها دارای SA می باشند. SA درواقع درسیلندرهای منفی ذخیره می شود همه هاردها دارای یک سری اطلاعات انحصاری هستند که تا این اطلاعات  به  درستی خوانده نشود شما امکان دسترسی به هارد و اطلاعات را ندارید .۴۰% ازخرابیهای هارد ناشی از خرابی SA می باشد تعمیرSA کاربسیارپیچیده وسختی  می باشد. درایران تنها تعداد شرکتهای محدودی ازعهده انجام این کاربرمی آیند.

ما مفتخریم که با داشتن سابقه بیش ازده سال درامربازیابی اطلاعات بر این مهم فائق آمده ایم .ارائه این اطلاعات صرفا جهت بالا بردن سطح آگاهی عمومی بوده ومسلما دارای کم وکاستی می باشد.لذا توصیه می شود به این اطلاعات بسنده نکنید .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.