شرکت بازیابی اطلاعات نگین شرق

برای دیدن همه قسمت های سایت لطفا بامرورگرهای l FireFox or Google chrome سایت را باز کنید

آسیب دیدگی G-List سبب خرابی درایوهای Maxtor می شود

بدست • ۲۹ شهریور ۱۳۸۸ • دسته: سرویسهای بازیابی اطلاعات

آسیب دیدگی  G-List  سبب خرابی درایوهای Maxtor  می شود

تاریخچه

N40P

Maxtor 'Slimline' families 8 DiamondMax Plus

بعضی مواقع مشکلات  هاردهای مکستور سری   Dimond max 8,9,10,Fireball III,older    می تواند ناشی از خرابی data  که بر روی ناحیهfirmware   ازهارد دیسک واقع گردیده , باشد. این آسیب دیدگی اغلب به  یک جدول که عموما تحت عنوان G-List شناخته می شود وارد می گردد و در بسیاری از موارد خواندن محتویات اصلی G-List  وقتی که درایو صدمه دیده باشد امکان پذیر نیست .

G-List چیست ؟

G-List یک جدول نمو کننده از عیبهایی است که درایو از آن برای اجتناب کردن از بد سکتورهایی که بعد از فرمت اولیه در کارخانه ایجاد شده استفاده می کند .اگر درایو یک سکتور رابه عنوان بد  سکتور شناسایی  کند  یک سکتور ذخیره از یک ناحیه مخصوص( Spare Area) برای استفاده  درایو اختصاص می دهد ,طوریکه LBA حجم  درایو تغییر نمیکند .

عملکرد : در هنگام شروع به کارهارد   هارد دیسک  مکستور service data را از ناحیه firmware به داخل RAM بارگذاری می کند  و چک سام های ماژولها  را  قبل از اینکه به درایو برای اعلام آمادگی اجازه داده شود محاسبه می کند. یکی از این ماژولها G-List می باشد زمانی که یکی ازاین درایوها بوسیله عیب G-List خراب می شود :

  1. گزارش آمادگی نمی دهد .
  2. در بایوس با نام مستعار سری مدلش شناسایی می شود .
  3. امتناع از اجازه دستیابی به اطلاعات کاربر

امکان تعمیر و بازیابی اطلاعات :

با وجود عدم دسترسی  G-List  بازیابی موفق از درایو و اطلاعات آن امکان پذیر است بطوریکه یک نسخه دیگر از  G-List وجود دارد که در صورت لزوم می توان از آن استفاده نمود.تنها دلیلی که درایو با یک خرابی  G-List استارت نخواهد شد این است که قادر به تعمیر G-List خود نمی باشد

Ares64

Maxtor fireball iii Ares 64

تذکر :هارددیسکها توسط هر سازنده که ساخته می شوندشامل این مسائل می شوند. هارددیسکهایMaxtor بیشتر از هر سازنده هارددیسک دیگر مستعد برای  خراب شدن  نیستند .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.